Na hlavní stránku  
Právě je pát 19.04.2024, 14:35

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ] 
Autor Zpráva

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Film "Raději vidličky než nože"
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Zde probíhá diskuze k článku "Raději vidličky než nože".

Film "Raději vidličky než nože" (originální anglický název "Forks over Knives") je americký dokumentární film od režiséra Lee Fulkerson, který vyvrací pevně zakořeněný mýtus o člověku jakožto všežravci. Zkoumá vliv výživy na lidské zdraví a dochází k závěru, že konzumací živočišných produktů (maso, mléko, vejce, atd.) svému tělu neprospíváme, ale naopak vážně škodíme.

Film vychází ze závěrů Čínské studie.


+Lenuška Hodnocení: +1
pon 23.04.2012, 22:58
Profil Zobrazit autorovy stránky

(Lenka)
 Odkaz na příspěvek Re: Film "Raději vidličky než nože"
Uživatelský avatar

Registrován: stř 18.04.2012, 20:25
Příspěvky: 900

Reputace: +839
Nechci se tě dotknout, Pandi :-) , ale CO JE TADY K DISKUTOVÁNÍ !!! Je to nad slunce jasné, že v onom dokumentu potažmo Čínské studii je řečeno mnoho pravdy o současném většinovém stravování. Ale diskutujme, je to stále a dokola třeba opakovat: lidi, přež-jídáte se a jíte strašné věci. Škodíte tím nejen sobě, ale i Zemi, což je horší. My to tu brzy z hlediska země zabalíme, ale ona tu bude ještě hezky dlouho. Pravda, pomůže si, až se lidstvo samo vyhubí, obnoví svou rovnováhu... Vida, co takhle po ránu může člověk zplodit tam, kam i králové chodí pěšky...


+Cef, +Panda Hodnocení: +2
úte 24.04.2012, 08:00
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Film "Raději vidličky než nože"
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Tobě je to jasné, ale spoustě lidí ne a potřebují k tomu názoru teprve přivést.


+Lenuška Hodnocení: +1
úte 24.04.2012, 08:06
Profil Zobrazit autorovy stránky

(Lenka)
 Odkaz na příspěvek Re: Film "Raději vidličky než nože"
Uživatelský avatar

Registrován: stř 18.04.2012, 20:25
Příspěvky: 900

Reputace: +839
Já vím, jenže mám v životě mnoho zkušeností, že člověka navedu na správnou cestu, doporučím literaturu, stránky, fóra, poradím, prostě fůl servis, a za tři měsíce je to tam, kde bylo. Osvěta nějak nefunguje, nejvíc funguje, když lidi dají mastné peníze za vypracování jídelníčku a cvičebního plánu, protože "když to státo tolik, musí to bejt pravda, né?"... Ale taky jsem neustala, radím, jdu příkladem, a jsem spokojená, když aspoň začnou zařazovat víc zeleniny...


+Panda Hodnocení: +1
úte 24.04.2012, 09:22
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Film "Raději vidličky než nože"
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Jde o procenta. Dejme tomu (čísla střílím), že ze všech lidí se 10% začne zajímat o své zdraví, z nich 10% vydrží pokračovat na zdravější stravě a z nich 10% pokračuje na svém vědomém vývoji (např. duchovním směrem). "Většinou" ta osvěta nefunguje = nelze všechny převrátit na jinou cestu. Ale to není důležité. Důležitých je těch pár procent navíc, kterým ta osvěta pomůže - a to stojí za to. Důkazem funkčnosti je to, že jsme se na tu cestu vydali my - málokdo na to přijde sám, většina lidí potřebuje podnět, radu. Např. kdyby Pavel nezaložil pust.cz, tak já tu nejsem a pokračuju dál s rohlíky se salámem. Většinou osvěta nefunguje - ale občas se něco podaří a každý i sebemenší bod navíc se počítá.


+Lenuška Hodnocení: +1
úte 24.04.2012, 09:31
Profil Zobrazit autorovy stránky

(Lenka)
 Odkaz na příspěvek Re: Film "Raději vidličky než nože"
Uživatelský avatar

Registrován: stř 18.04.2012, 20:25
Příspěvky: 900

Reputace: +839
Já taky pokračuju, byť si někdy připadám hodně sama v tomto úsilí. A přesto, že nejsem militantní, bere mne dost lidí jen jako "tu co žere trávu"... Alespoň se vytřídili "takypřátelé". Čím jsem starší, tím méně lidí skousne, že to fakt funguje, že dobře vypadám/míněno na svůj věk/ , k Mudrovi zajdu jen když se vyflákám na bruslích, a i jinak jsem stále dobré mysli... Místo aby se zamysleli, kde sami dělají chybu. Jsem dost naivní, vím. Taky mi to blízcí lidé, kteří rozumí mému hodněsevymykajícímu myšleni, občas řeknou. I když čím dál méně. Pochopili, že se takhle taky dá žít. Že méně je většinou více, ne jen někdy. Jen v lásce, toleranci a chápání druhých to neplatí. Najdou se i další oblasti, nechci to rozebírat :-) Jojo, tohle je téma na dlouho, napadá mne toho víc, ale práce volá...


+Panda, +Renáta Hodnocení: +2
úte 24.04.2012, 11:02
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Film "Raději vidličky než nože"
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27.01.2012, 19:59
Příspěvky: 2822

Reputace: +1216
Lenuška píše:
Vida, co takhle po ránu může člověk zplodit tam, kam i králové chodí pěšky...
Ty uz sis poridila i kralovsky trun ?
Hmmm .. to my u nas doma jeste trunime po staru na sprostem imitovanem mahagonovem prkynku .. :sun: .


Hodnocení: 0
úte 24.04.2012, 11:16
Profil

(Lenka)
 Odkaz na příspěvek Re: Film "Raději vidličky než nože"
Uživatelský avatar

Registrován: stř 18.04.2012, 20:25
Příspěvky: 900

Reputace: +839
to víš, když plodím na dvou frontách...


Hodnocení: 0
úte 24.04.2012, 11:25
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Film "Raději vidličky než nože"

Registrován: úte 31.01.2012, 11:38
Příspěvky: 1100
vitarián dosažený půst 14 dnů dosažený půst 21 dnů
Reputace: +733
Mirko, ďakujem za výborný materiál.
Citujem z neho: "San'Dera Nation (ena s cukrovkou): "Přestala jsem být vnitřně netečná, přestala jsem se bát, že se nemoc bude vyvíjet, protože cítím, že to mám ve vlastních rukou a že jdu po správné cestě. Mentálně se cítím úžasně. Jím věci, které bych měla jíst. Ann mi řekla jednu pravdivou věc: 'Teď opravdu začneš cítit chuť jídla.' Když jsem si vzala broskev, byla jsem v nebi. Začala jsem skutečně jíst, je to výborný pocit, sníží se vám hladina cukru, zhubnete, celý život se vám změní. Jsme tak trochu závislí na svých doktorech a lécích. Měli bychom být zodpovědnější a více se o sebe starat."

Dlho mi trvalo, kým som presvedčila kolegyňu, že jej lekárka sa mýli, keď jej zakazuje jesť sladké ovocie. Napokon sa podarilo a ona zistila, že sa jej hladina cukru nezdvíha a ani nekolíše, ak večeria napríklad len samotné broskyne (a to pokojne aj viac kusov). Obavy z ovocia sa ukázali ako nesprávne. Omnoho horšie robí tuk a vina padne na ovocie...


+Cef, +Lenuška, +Panda Hodnocení: +3
úte 24.04.2012, 11:33
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Film "Raději vidličky než nože"
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27.01.2012, 19:59
Příspěvky: 2822

Reputace: +1216
Presne, full servis Leni je k nicemu, (psal o tom uz Pavel na pust.u kdysi) nema smysl nekomu kdo o to nestoji nosit cokoli na stribrnem podnose:).
Musi prijit sam a chtit hlavne on sam. V opacnem pripade jsi jen za "posuka co zere travu" a jen hazes perly (......) je to zel tak:).
Idealni stav nastava, kdyz nekdo diky sve divoke zivotni jizde po grilovanem a uzenem padne hluboko na usta a prijde si o radu sam pevne rozhodnuty s tim neco udelat, tam byva sance pomoct, jinak moc neni.
Nemuzes na sebe vzit karmu jinych lidi full servisem, to nejde ..
(muj zazivaci trakt napriklad nic nez varena jidla neznal, denne 3-4 - 1/4l hrnky kavy hodne sladke byla norma, denne Kofola 1litr, v lete i vic, 30 cigaret denne, co to mohlo udelat v 46 letech asi uz tusis, ze ? Jednoho krasneho dne nastal zlom a bylo po "zdravicku" - doslova skokove.
Jj, presne tak byvaly torsecnik (nastesti diky pust.cz apod. informacim byvaly) dnes uz se zase s Bozi pomoci opet dari a snad to nejaky ten patek jeste vydrzi:)).


+Lenuška, +Panda, +Renáta Hodnocení: +3
úte 24.04.2012, 11:40
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Film "Raději vidličky než nože"

Registrován: úte 31.01.2012, 11:38
Příspěvky: 1100
vitarián dosažený půst 14 dnů dosažený půst 21 dnů
Reputace: +733
Lenuška píše:
Já taky pokračuju, byť si někdy připadám hodně sama v tomto úsilí. A přesto, že nejsem militantní, bere mne dost lidí jen jako "tu co žere trávu"... Alespoň se vytřídili "takypřátelé". ...


Ale veď to je fajn. Tiež sa mi stáva čosi podobné, ale vnímam to skôr pozitívne. Ja som inak dosť samotár a zasa až tak moc priateľov nepotrebujem. Zvláštne je, že tí, čo ma poznajú 100 rokov, zostali, aj keď som "sa zmenila". Zato niektorí, o ktorých som si myslela, že sú priatelia, sa ukázali v inom svetle. Navonok sladkí ako med a pritom neváhali prsknúť boľavú slinu rovno do ksichtu a trafiť človeka na najcitlivejšom mieste (konkrétne išlo o dieťa). Ono sa to napokon veľmi rýchlo ukáže, ktorý vzťah má cenu a ktorý nie. Často stačí jedna veta. A zato treba len poďakovať. Ja som rada, že sa "oddelilo zrno od pliev".


+Cef, +Lenuška, +Panda Hodnocení: +3
úte 24.04.2012, 11:42
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Film "Raději vidličky než nože"
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27.01.2012, 19:59
Příspěvky: 2822

Reputace: +1216
Renáta píše:
"Přestala jsem být vnitřně netečná, přestala jsem se bát, že se nemoc bude vyvíjet, protože cítím, že to mám ve vlastních rukou a že jdu po správné cestě.
Reni vypichnul bych tuto kouzelnou veticku (ze sveho pohledu zkusenosti).
Presne tyto pocity mam poslednich par roku a preju sem do tohoto bodu dojit kazdemu hledajicimu.
Zjistit, ze je to ON kdo je panem sveho tela, nikoli nejaky otitulovany sasek co lidem zakazuje prirozenou potravu.
(zel i v pripade meho taty a nic s tim nesvedu, rodice veri vice temto nekterym blaznum s tituly).


+Lenuška, +Panda, +Renáta Hodnocení: +3
úte 24.04.2012, 11:52
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Film "Raději vidličky než nože"

Registrován: úte 31.01.2012, 11:38
Příspěvky: 1100
vitarián dosažený půst 14 dnů dosažený půst 21 dnů
Reputace: +733
Áno, máš pravdu. Ten pocit je iste na nezaplatenie.
Inak je veľmi obdivuhodné, aká silná osobnosť je lekár z toho dokumentu, ktorý už vyliečil 250 ľudí s ochorením srdca len rastlinnou stravou. Aký musí byť rázny a vytrvalý, keď jeho klienti bojujú so závislosťami od jedla. Úžasný človek. Skláňam sa!


+Cef, +Lenuška, +Panda Hodnocení: +3
úte 24.04.2012, 11:57
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Film "Raději vidličky než nože"
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Jsme zvyklí říkat "vyléčil", ale vlastně myslíme to, že ukázal těm lidem cestu a oni pochopili že to mají ve svých rukou a že vlastně k tomu nikoho nepotřebují.


+Cef, +Lenuška Hodnocení: +2
úte 24.04.2012, 12:01
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Film "Raději vidličky než nože"
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27.01.2012, 19:59
Příspěvky: 2822

Reputace: +1216
Renáta píše:
Zvláštne je, že tí, čo ma poznajú 100 rokov, zostali, aj keď som "sa zmenila". Zato niektorí, o ktorých som si myslela, že sú priatelia, sa ukázali v inom svetle. Navonok sladkí ako med a pritom neváhali prsknúť boľavú slinu rovno do ksichtu a trafiť človeka na najcitlivejšom mieste (konkrétne išlo o dieťa).
Hehe, Reni, vy si ze me delate srandu, ze ctu moc charakteristiky znameni, ale Rak to ma presne definovane "Beda jak mu nekdo sahne na rodinu, je zle", cize asi tak, dotycny slapl hodne vedle at uz z neznalosti, nebo kdovi ..
----------------
K tem 100 letym znamym - znas toto ? : http://www.youtube.com/watch?v=xzVH3tRE ... re=related je v tom ale kus zivotni pravdy:).. cize chyba neni na strane prijimace, asi tak to ber(te):))).
Taky uz jsem prosypal sitem hodne "pratel", lidi totiz nemaji radi nesnaze a nemoci.
Kdyz jsem se lecil, prestali ke me jezdit, chteli se radovat a pohled na me jim to asi kazil nevim .. ale chapu je a nezlobim se na ne:)
Paradoxne pomohl v te dobe uplne "cizi" (me dosud neznamy clovicek), hadej ktery ? (nech si ale pro sebe):).


Hodnocení: 0
úte 24.04.2012, 12:12
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Film "Raději vidličky než nože"
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27.01.2012, 19:59
Příspěvky: 2822

Reputace: +1216
Renáta píše:
Áno, máš pravdu. Ten pocit je iste na nezaplatenie.
Inak je veľmi obdivuhodné, aká silná osobnosť je lekár z toho dokumentu, ktorý už vyliečil 250 ľudí s ochorením srdca len rastlinnou stravou. Aký musí byť rázny a vytrvalý, keď jeho klienti bojujú so závislosťami od jedla. Úžasný človek. Skláňam sa!
Tam sehral naopak jeho titul pozitivni roli, zel je to tak, nehazu vsecky do jednoho vrecka ani nahodou .. jenze s masinerii ve spitalech to ma pramalo spolecneho.


Hodnocení: 0
úte 24.04.2012, 12:17
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Film "Raději vidličky než nože"
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Cef píše:
...Paradoxne pomohl v te dobe uplne "cizi" (me dosud neznamy clovicek), hadej ktery ?...
Vím sice co (koho) myslíš, ale ono se na to dá odpovědět ještě i jinak - Ty sám. Člověk se začne zabývat sebou a zjistí, že se vlastně vůbec neznal a odhaluje úplně nové věci. Byl si do té doby cizím a neznámým více než si myslel. A hlavní pomoc najde právě v sobě.


Hodnocení: 0
úte 24.04.2012, 12:18
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Film "Raději vidličky než nože"
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27.01.2012, 19:59
Příspěvky: 2822

Reputace: +1216
No asi ano, on mi to taky rikal a mockrat :) .
Mas(te) pravdu, do te doby jsem se povazoval za cloveka absolutne bez vule, unaseny udalostmi okolniho deni ci osudu.
V tomto nastal tehdy (diky za to) taky pro me zlom, proto se rika, ze nemoc neni zadne zlo co cloveka potkalo, naopak:). Je to patnik (mylnik) na ceste co Te ma zabrzdit v divoke jizde a usmernit hezky nazpet, clovek najednou vidi co nevidel (nechtel videt).
Kdo to takto pojme a nevzdava se ten vyhrava, kdo ne a vzda se (hlavne na psychicke urovni), smula.
Jde v podstate inhed na dalsi pokus. Zni to brutalne ale je to proste tak, i me se to tehdy dost spatne poslouchalo, dnes (cas totiz vzdy ukaze jak se veci maji) uz to mam zazite jako jistou vec.
Je to jedna ze dvou moznosti co v jednom zivote dostanes na vyber - vzeprit se a neco se sebou udelat a nebo rezignovat a jit na to znovu jako nekdo "jiny":).


+Erik, +Lenuška, +Panda Hodnocení: +3
úte 24.04.2012, 12:43
Profil

(Lenka)
 Odkaz na příspěvek Re: Film "Raději vidličky než nože"
Uživatelský avatar

Registrován: stř 18.04.2012, 20:25
Příspěvky: 900

Reputace: +839
Mám štěstí, že doma svého masožravého miláčka /nemyslím tím Báru/ pomalu převádím. Už má jen 1 vařené denně, zbytek ovozel. A to mu ještě vlastnoručně připravuju krabičky se vším včetně oběda, aby nejedl ve "veřejných stravovacích zařízeních"- já tomu říkám veřejné otravovací zařízení. Jenže v širší rodině to tak není. Sice mne tolerujou, když nechci oběd, tak se neurazí, ale sami nic nezlepší. A nejméně jeden z nich je na hranici, kdy už by měl začít. Snažím se jít příkladem, ale vzhledem k tomu, že mají mohutnou převahu, to jaxi nevychází. Mé dnešní příspěvky možná vyznívají trochu smutně až defétisticky. Smutná trochu jsem, páníček nám odjíždí na služební cestu, ale defétista nejsem a nikdy jsem nebyla. Taky jsem se vysekala z různých šlamastik a tragédií, nechci to pouštět do éteru... A dobrá mysl se mi vždy vrátila :-)


+Cef, +Panda Hodnocení: +2
úte 24.04.2012, 13:35
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Film "Raději vidličky než nože"
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27.01.2012, 19:59
Příspěvky: 2822

Reputace: +1216
Defetismus (porazeny bez boje), jsem si rikal ze to ma neco spolecneho s defenzivou, to je prechod z boje do obrany tusim:)).
Ale ne, to je dobre, ze to takto mas, chvalim:). Nadeje umira poslednl. :sun:
"A tak zbyva vira, nadeje a laska, vsak nejvetsi z te trojice je laska" se rika v Knize Knih v jedne z nejhezcich casti - Korintskym:).


Hodnocení: 0
úte 24.04.2012, 18:59
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Můžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz