Na hlavní stránku  
Právě je pát 19.04.2024, 12:49

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Jak klíčit
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Čerstvá naklíčená semena jsou výborným zdrojem živin. Obzvláště při vitariánské stravě mohou být významnou složkou jídelníčku - jsou zdrojem rostlinných bílkovin, vitamínů, minerálů a enzymů. Údajně v některých východních klášterech jsou jediným zdrojem potravy tamních mnichů.

Chceme-li konzumovat klíčky syrové (aby neztrácely své prospěšné živiny, především enzymy, které se ničí zahřátím nad 40°C), pak jsou nejvhodnější tato semena: fazolky mungo, hrách, čočka, cizrna (slovensky cicer, jinak též římský hrách), fazole adzuky, ředkvička, slunečnice. Kromě munga a adzuky nejsou jiné fazole vhodné - jsou v syrovém stavu jedovaté. Ale chcete-li klíčky tepelně upravovat, pak lze použít i např. sójové boby či fazole.

Klíčky lze zakoupit i již naklíčené - nevýhodou je, kromě značně vysoké ceny, že mohou být tepelně upravené, aby se zastavilo jejich klíčení. Proto není nad to si připravit klíčky čerstvé, vlastníma rukama. Semena k tomu lze běžně zakoupit v supermarketech. Většina běžně prodávaných je v klíčivém stavu, ovšem může se stát, že u některé značky výrobce semena tepelně upravuje a tím by znemožnil jejich klíčení. Nevhodným zdrojem jsou semena určená k výsadbě - bývají často namořená a tím nejedlá.

Naprosto bezkonkurenčními klíčky jsou mungo fazolky (půlkilový sáček za asi 35 kč). Klíčí velmi snadno a rychle a jsou i velmi chutné. K jejich vyklíčení může stačit při spěchu i jen 24 hodin. Podobně rychle klíčí čočka, která je chuťově o stupínek na tom hůře (může být nahořklá). Mungo (nebo čočka) je proto výborným zdrojem stravy na cestách (pokud se např. chcete stravovat i na cestách vitariánsky). Stačí, když si sebou vezmete pytlík s fazolkami mungo, skleničku na namáčení a krabičku na klíčení (zatímco jedna várka klíčí, další se už namáčí) - a máte denní přísun vitariánské stravy zajištěn, aniž sebou musíte tahat bágl ovozelu.

Příloha:
cizrna.jpg
cizrna.jpg [ 6.68 KiB | Zobrazeno 14385 krát ]

Dále celkem dobře klíčí hrách, ten už vyžaduje pečlivější proplachování aby nezačal zapáchat. Podobně cizrna, ta je na možnost zahnívání ještě choulostivější. Osobně jsem již vzdal klíčení adzuky - kromě toho, že se klíčení nedařilo (dřív se začala kazit), tak ani chuťově mi naklíčená nechutnala.

Semínka musíme před klíčením namočit, aby nasála vodu. Namáčení provádíme od půl dne do jednoho dne. Mungo fazolkám stačí při spěchu jen pár hodin - ale chceme-li důkladně, tak nedostatečné namočení poznáme podle občasného výskytu nenabobtnaných malých semínek. Namáčet můžeme ve skleničce nebo v klíčící misce.

Já klíčím v plastových krabičkách s víčkem, ve kterých se prodává maso. Někomu plast vadí, ale myslím si, že za těch pár hodin se téměř nic z plastu do klíčků nevstřebá. V těchto miskách nechám klíčky nejdříve namáčet, nejlépe přes noc. Pak vodu sliji a nechám klíčit. Při klíčení je třeba, aby klíčky zůstaly ve vlhku, tj. neměly by zůstat v otevřené krabičce (někdo proto misku přikrývá jen látkou). Příliš vlhka jim ale také nesvědčí - nesmí zůstat ponořené ve vodě, protože potřebují vzduch. Měly by zůstat v "příjemné" pokojové teplotě, špatně klíčí v chladu. Neměly by zůstat ani ve tmě, ani na slunci.

Je třeba dát do krabičky jen malé množství klíčků, aby je bylo možné při klíčení rovnoměrně rozprostřít na výšku vrstvičky 1 až 2 semínek. Na dně je dobré nechat slabou vrstvičku vody, aby nezůstaly úplně na suchu, ale přitom semínka nesmí být ponořená, aby měla dostatek vzduchu (jinak mohou začít zahnívat).

Během klíčení je třeba klíčky proplachovat. U fazolek mungo stačí jednou denně (při rychlém 24hod klíčení není třeba propláchnout vůbec), jiné klíčky mohou vyžadovat proplachování několikrát denně (např. cizrna), jinak mohou začít zapáchat. Klíčky jsou jedlé, dosáhnou-li zhruba takové velikosti, jako je velikost semínka. Je možné v klíčení pokračovat dál (např. sójové boby mívají klíčky o délce několika cm), ale některé typy semínek mohou být po větším naklíčení nechutné (hořké). Klíčky se konzumují celé - klíček i se semínkem.

Zajímavé návody na klíčení jsou zde, autor klíčí v PET lahvích: http://hobby.idnes.cz/lusteninove-klick ... -domov_mce


Hodnocení: 0
stř 04.04.2012, 09:00
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Jak klíčit

Registrován: čtv 26.04.2012, 15:53
Příspěvky: 3
dělená strava vegetarián vegan dosažený půst 7 dnů
Reputace: +1
Ahoj, chtěla bych zkusit klíčit v PET lahvích od mléka, ale nevím, jestli ji mám uzavřít nebo ne. Pochopila jsem to jako že ano, ale zase všude se píše že klíčky potřebují vzduch. To tedy asi nebude myšleno jako čerstvý vzduch, ne?


Hodnocení: 0
sob 28.04.2012, 17:38
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Jak klíčit
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24.04.2012, 08:54
Příspěvky: 147
Bydliště: Bratislava
pestrá strava dosažený půst 21 dnů
Reputace: +66
Urcite sa to neuzatvara. To by ti zacalo fermentovat.


Hodnocení: 0
sob 28.04.2012, 17:58
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Jak klíčit
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
V tom návodu s PET lahvemi mi připadá že je neuzavírají - ale řekl bych, že je to jedno a že se klidně uzavřít můžou, protože jak jsem pozoroval tak toho vzduchu moc nepotřebují - stačí vzduch kolem semínek a když se to propláchne tak se tam vždy dostane nový vzduch. (nechci ale mystifikovat, protože některá semínka neumím moc dobře klíčit a nedostatek vzduchu by u mne důvodem být mohl).

V tom návodu tu lahev pak řeže aby semínka vyndal - asi by se to mohlo uříznout předem a používat opakovaně (takže pak otázka zavření ztrácí smysl), naopak by to asi chtělo něčím přikrýt, aby to moc nevysychalo.

Mungo, čočka a cizrna klíčí dobře asi všude. Zajímalo by mě porovnání různých způsobů např. s adzuky, které jsou už problematičtější.


Hodnocení: 0
sob 28.04.2012, 19:09
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Jak klíčit

Registrován: čtv 26.04.2012, 15:53
Příspěvky: 3
dělená strava vegetarián vegan dosažený půst 7 dnů
Reputace: +1
Tak díky za odpovědi (a přivítání ;-) ). Trochu mě zarazila rychlost odpovědí. Je fajn, že je tu tolik lidí, co se snaží pomoct.
Vyzkouším čočku. 1) ji mám doma a 2) se na ní snad nedá nic zkazit. :-)


+Panda Hodnocení: +1
sob 28.04.2012, 19:50
Profil

(Lenka)
 Odkaz na příspěvek Re: Jak klíčit
Uživatelský avatar

Registrován: stř 18.04.2012, 20:25
Příspěvky: 900

Reputace: +839
ahoj, já klíčím v obyčejných zavařovačkách, na které víčko jen přiklopím, ale nezavřu úplně. Je tam přísun vzduchu tak akorát, a zároveň klíčky nevysychají. V plastu bych neklíčila, mám k němu tak nějak nedůvěru až odpor :-) . Stačí 2-3x denně propláchnout, pokud to plesniví, bylo to málo propláchnuté, nebo špatná šarže osiva. To se také stává... Dříve jsem myslela, že malé chomáčky na konci klíčků je plíseň, ale je to prý nedostatkem vody, kořínky si vytvořily další minikořínky...takže trochu víc propláchnout.


+Panda Hodnocení: +1
sob 28.04.2012, 20:24
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Jak klíčit

Registrován: stř 11.09.2013, 14:35
Příspěvky: 1

Reputace: 0
Ahojky, ja mam klicky v nadobe od parniho hrnce....je to super:)


Hodnocení: 0
stř 11.09.2013, 14:48
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz