Breatharián.eu
http://www.breatharian.eu/forum/

Diskuze k článku "Vitariánství"
http://www.breatharian.eu/forum/viewtopic.php?f=25&t=117
Stránka 1 z 1

Autor:  Panda [ čtv 19.04.2012, 16:56 ]
Předmět příspěvku:  Diskuze k článku "Vitariánství"

Diskuze k článku "Vitariánství" na stránkách serveru: http://www.breatharian.eu/diet/raw/

Autor:  ravima [ čtv 19.04.2012, 18:08 ]
Předmět příspěvku:  Re: Diskuze k článku "Vitariánství"

Citace:
Někdy je mylně za vitariánství považován obecnější směr, "syrová strava" (raw food)
Proč je to vlastně mylně? Vždycky jsem si to takto myslel, už od doby, kdy jsem se s vitariánstvím setkal poprvé. Prostě raw food, strava neupravená teplotou větší než cca 40°C se zachovanými enzymy atp. To, že by to mělo být striktně ještě + vegan, dokonce bez včelích produktů, to mě docela překvapuje.
Teď mě napadá, že to asi souvisí s tvojí posloupností vegetarián - vegan - vitarián - fruitarián atd., tedy že se vyloučí nejdřív maso, pak mléko a spol., pak tepelná úprava, atd. Ale vždycky jsem to bral jako samostatný směr nezávislý na jakémkoliv jiném směru, s touhle posloupností jsem se setkal asi až tady. Ikdyž teď čtu v článku o fruitariánství, že tam spadá teoreticky i vařené, tedy není to striktně stupeň po vitariánství, což jsem si zase naopak myslel, že je :-) . Proč by tedy mělo být vita stupněm po veganství...
Docela by mě zajímalo, kdo ten pojem vitariánství vlastně vymyslel. Poprvé se to objevilo na zapisnik.vitarian.cz? nebo jinde? Dřív jsem si myslel, že to je z angličtiny, ale tam to jak se zdá vůbec není, používají ty termíny "raw food", "raw vegan", "low fat raw vegan", "low carb raw food" atd. takže to mají vlastně jasně definované už názvem..

Autor:  Panda [ čtv 19.04.2012, 18:28 ]
Předmět příspěvku:  Re: Diskuze k článku "Vitariánství"

raw food = obecně syrová strava, tepelně neupravená (např. i syrové maso), raw vegan = syrová veganská strava, tedy jedna z odnoží raw food.

No a vitariánství se časem vžilo, že vitariánství = raw vegan, tedy nejen syrová strava, ale konkrétně syrová veganská strava.

To označení je česká specialita a myslím že s ním přišel poprvé Honza na zapisnik.vitarian.cz. Tehdy se jednalo spíš ještě o raw food, o otázkách masa se teprve diskutovalo a spíš až pak později se vžilo že se vitariánskou stravou myslí raw vegan.

Fruitariánství - z principu by to mohlo být třeba i mléko a vejce (jako plody, neubližuje se žádnému tvoru). Ale kdo na takovou stravu přejde tak už jaksi automaticky se stravuje i lehčími potravinami.

Všechno má své odnože a varianty, jsou to jen označení, snaha škatulkovat stravu lidí. Ale výchozí jsou lidé, tím jak se stravují, a k nim až se přidávají označení které mohou nebo nemusí odpovídat, ne že by se měli lidi snažit měnit stravu aby zapadli do nějaké škatulky.

------

No, asi v tom článku nemělo být použito slovo "mylně", ale že je to zvykem považovat spíš za raw food, asi je tam špatná formulace. Opravil jsem to.

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/