Na hlavní stránku  
Právě je sob 17.08.2019, 19:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Odkaz na příspěvek Sledování pH

vitarián dosažený půst 14 dnů dosažený půst 21 dnů
Reputace: +733
Rada by som sa vás spýtala, aké používate papieriky na sledovanie pH prostredia (ak teda nejaké používate :-) ). Kúpila som z firmy Lachner - Universální indikátorové papírky pro pH 0 - 12, ale zdajú sa mi také nepresné. Furt mám 7, či pôstujem viac dní alebo pijem smoothie. A môj muž tiež, aj keď si dá pivo a chlieb s maslom a syrom.
Nie je to čudné?

Hodnocení: 0
stř 18.04.2012, 23:09

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Sledovanie pH prostredia - odkyslenie

Reputace: +1602
To máš nějaké ty se zvýšenou přesností, na desetiny? Já používám takové ty nejběžnější z lékárny (žluté, 100ks) a myslím si, že na přesné hodnotě tak moc nezáleží, protože stupeň kyselosti nebo zásaditosti závisí na koncentraci moči, takže je důležité jen (i bez porovnání s tabulkou) na kterou stranu od 7 to je (zda zčervenal nebo zezelenal). Pokud by to bylo podle slin (což by bylo přesnější), tak by přednost lakmusů stejně asi nestačila, protože tam už jde spíš o setiny než o desetiny nebo jednotky.

stř 18.04.2012, 23:29

No veď to mám rovnaké ako ty. Žiadne desatiny, len sa to priloží ku farebnej škále, čo je nalepená na tube. A či to osliním alebo ocikám, je jedno - skúsila som skúšku správnosti, či to vyjde rovnako a vyšlo. Tak je to len také orientačné. Ale teda celá rodina to máme rovnako - tak sa čudujem.

stř 18.04.2012, 23:33

(Mirek, admin)

Tak to je tedy dobře, znamená to správné zdraví. Přítelkyně když to zkoušela také měla stále neutrál. Já míval často na zásaditou stranu, což také nebylo dobře.

stř 18.04.2012, 23:40

No hej, ale keby si vedel, aké patoky moji niekedy pojedia a je to ok podľa papierikov.
Teda testovať som ich začala vlastne pár dní potom, čo pravidelne pijeme smoothies. Žeby??? :idea:

stř 18.04.2012, 23:45

(Mirek, admin)

pH se ale moc rychle nemění, nedá se moc ovlivnit jedním nebo dvěma jídly. Kolísá spíš podle různých vlivů, např. strava jeden den ovlivní pH dalšího dne (či více). A závisí ještě na mnoha dalších věcech, jako např. psychický stav. Takže já myslím že jo, že smoothies to více stabilizovalo.

stř 18.04.2012, 23:52

No nemám šancu to na nich vyskúmať, čo by sa stalo, keby som im "zhoršila" stravu, lebo protestujú, keď nie je smoothie.
Ale pripisujem to asi naozaj tým zeleným listom.

čtv 19.04.2012, 00:00

dosažený půst 40 dnů
Reputace: +65
Mirek píše:
pH se ale moc rychle nemění, nedá se moc ovlivnit jedním nebo dvěma jídly. Kolísá spíš podle různých vlivů, např. strava jeden den ovlivní pH dalšího dne (či více). A závisí ještě na mnoha dalších věcech, jako např. psychický stav. Takže já myslím že jo, že smoothies to více stabilizovalo.
Pokud jde o pH moči, tak to se tedy mění velmi rychle, u slin ještě rychleji. Podle Jardy se testujou potraviny tak, že se změří pH moči cca 30-60 minut po jídle. Druhý den už se vliv konkrétního jídla na pH nepozná. Ale hlavně mnohem větší vliv na pH má správné dýchání a psychická pohoda.
Ty univerzální papírky 0-12 byly také mé první, měli je hned v lékárně, jiné jsem rychle nesehnal. Ty se dají použít leda tak na zjištění, jestli je nějaká tekutina silná kyselina nebo zásada. Na moč nikomu nefungujou, to už se rozebíralo u Jardy. Používají se např. Duotest od Macherey-Nagel, já je mám už dlouho a před pár měsíci se začaly používat i na zdravi-az kvůli nedostupnosti Jardových Hydrion z USA (které jsou ale imho stejně horší, velmi rychle mění barvu po namočení).

čtv 19.04.2012, 00:26

Ravima, vďaka za info. A tie, ktoré spomínaš, že používaš, dostať aj v lekárni či objednávaš cez web?

čtv 19.04.2012, 00:30

(Lenka)

Reputace: +839
To s psychikou mohu potvrdit. Mám dost alkalickou stravu, a když jsem rozrušená, lehce mne pálí žáha. Nepomůže nic, jen zklidnit a prodýchat a počkat...

čtv 19.04.2012, 00:34

dosažený půst 40 dnů
Mirek píše:
...myslím si, že na přesné hodnotě tak moc nezáleží, protože stupeň kyselosti nebo zásaditosti závisí na koncentraci moči, takže je důležité jen (i bez porovnání s tabulkou) na kterou stranu od 7 to je (zda zčervenal nebo zezelenal). Pokud by to bylo podle slin (což by bylo přesnější), tak by přednost lakmusů stejně asi nestačila, protože tam už jde spíš o setiny než o desetiny nebo jednotky.
No nerozumím pH úplně dokonale, ono je to dost složité, ale na koncentraci stupeň kyselosti/zásaditosti nezáleží, pH měří přímo poměr (tzn. teoreticky např. i po zředění moči naprosto neutrální vodou s pH přesně 7 by pH výsledné tekutiny mělo být úplně stejné jako před zředěním). Proto např. destilka je dost kyselá, protože i když je tam jen nepatrně CO2 (natáhne si ze vzduchu), tak vzhledem k tomu, že tam není žádná zásada, pH papírek může změřit docela velkou kyselost. Ještě k těm slinám - tam vůbec nejde o setiny, ale stejně jako u moči o desetiny (rozmezí pH je srovnatelné s močí). O setiny jde u krve.

čtv 19.04.2012, 00:37

Lenuška, hej, to je pravda.

čtv 19.04.2012, 00:38

dosažený půst 40 dnů
Renáto, objednávám přes web (tedy jen jednou jsem je objednal, ještě mám pár centimetrů, vydrží to fakt hodně dlouho :-) a asi ani další nebudu kupovat, ono to prostě za nějakou delší dobu přestane bavit, a asi i ztratí smysl, což je myslím i můj současný případ.

Lenuška píše:
To s psychikou mohu potvrdit. Mám dost alkalickou stravu, a když jsem rozrušená, lehce mne pálí žáha. Nepomůže nic, jen zklidnit a prodýchat a počkat...
Hm, asi bych se podíval, jestli nemám nedostatek kyseliny chlorovodíkové (HCl), zvlášť pokud třeba nemůžete vůbec trávit trochu těžší jídla, hlavně bílkovinová. Pálení žáhy zpravidla vyřeší pití HCl. Znamená to totiž, že jídlo žaludek nedokázal zpracovat a ono to hnije a kvasí, čímž vznikají ty kyseliny. Což se jakoby paradoxně vyřeší snadno jinou kyselinou - HCl. Především stres právě silně blokuje produkci HCl, což právě vede k překyselení a silnému oslabení imunity a nedá se s tím nic udělat ani správnou stravou... Ovšem jenom samo o sobě nějaké rozrušení nemůže způsobit pálení žáhy při vita stravě, to ani náhodou, takže si myslím, že to může být větší problém. Třeba nedostatek draslíku, vzhledem k sportu.

čtv 19.04.2012, 00:51

(Mirek, admin)

Suplementace HCl se sice radí jako řešení akutní situace, ale problém to neřeší, protože tím se neaktivují v žaludku buňky aby vylučovaly více HCl (naopak zleniví ještě více). Vhodnější řešení je více je stimulovat - např. více kořeněná (pálivá) jídla. Kromě stresu může slabší produkce HCl znamenat "slabší trávicí oheň" (jak to označuje ájurvéda, např. v létě) a může to znamenat i doporučení přejít k lehčí stravě.

čtv 19.04.2012, 00:59

dosažený půst 40 dnů
Mirek píše:
Suplementace HCl se sice radí jako řešení akutní situace, ale problém to neřeší, protože tím se neaktivují v žaludku buňky aby vylučovaly více HCl (naopak zleniví ještě více). Vhodnější řešení je více je stimulovat - např. více kořeněná (pálivá) jídla. Kromě stresu může slabší produkce HCl znamenat "slabší trávicí oheň" (jak to označuje ájurvéda, např. v létě) a může to znamenat i doporučení přejít k lehčí stravě.

Suplementace HCl se naopak radí hlavně dlouhodobě. (A není pravda, že by kvůli tomu zlenivěla vlastní tvorba.) Např. podle Jardy klidně až do konce života, hlavně u starších lidí. Obnovit tvorbu HCl není vůbec jednoduché a zabere to dost času. Ty úplně nejrychlejší postupy pomocí jedovatých bylin jsou minimálně na měsíc a moc se nedoporučují, jsou nebezpečné. Velmi dobře prý funguje delší půst, ale většina lidí není ochotná do toho jít, bohužel, tím se dá většinou "nejsnadněji" a nejrychleji vyřešit spousta problémů. Stimulující potraviny jako koření zrovna tak neřeší příčinu, bez koření je problém zpátky. No já vím, třeba ta ajurvéda koření doporučuje jíst pořád, ale je to dost kontroverzní a já osobně ajurvédu absolutně nechápu, takže v tom nemusím být úplně objektivní (ale utěšuju se názory, že ji zde na západě nechápe nikdo :-) , ani ti "odborníci" na ni, to byste museli jet někam na východ, a kdoví jak to v dnešní době je i tam...) Většinou se prostě dodává HCl spolu s úpravou stravy, a po nějaké době už není nutné HCl dodávat. Hlavní je mít dostatek draslíku a nepřejídat se. Ale pochybuju, že sportující a vita tělo Lenušky by si HCl neumělo vytvořit, takže to tipuju spíš na ty minerály nebo těžší jídlo po delší době lehčích a navíc se stresem (něco jako pokažení návratovky).

čtv 19.04.2012, 01:33

(Mirek, admin)

Doporučovat dlouhodobou suplementaci něčeho, až do konce života, je vážně blbost - znamená to že taková léčba je nesmyslná když nevede k cíli, lidé by měli raději hledat jinou cestu. To je jako používat berle nebo brýle, nic to neléčí, jen pomáhá korigovat následky. Suplementovaná HCl jen pomáhá trávení, ale léčbu poškozených buněk nijak nepodporuje. Proto píšu, že buňky zleniví, protože pH v žaludku je už dostatečně kyselé a tak organismus nemusí další kyseliny vylučovat a tak nevyužívané buňky redukuje. Vylučování kyselin se musí naopak trénovat používáním. Tím že se používají dráždidla, která nutí žaludek k vyšší produkci HCl, přinutí žaludek aby se výstelku žaludku snažil obnovit. Proto se pak dá koření vypustit, když je vlastní produkce obnovena. Měl jsem pár měsíců problém s nefunkčním vylučováním HCl (Jardův test naprosto nulový). Od suplementace HCl mě odradily popisy z upramene.cz, kde psali že jim to vlastně nic neřeší (pořád musí suplementovat). Tak jsem zvolil cestu přes stimulanty (koření) a pomohlo dost rychle, pak jsem mohl snížit kořeněnost aniž by se mi příznaky vrátily. Samozřejmě, nejsou tohle sice už berle, ale jsou to stále jen léky nemoci, které neřeší původní příčinu - což může být napadení bakteriemi (žaludeční vředy) kvůli oslabení imunity např. z důvodu stresu. Pak pomůže zlepšení stravy a zlepšení psychiky.

Ájurvéda jen popisuje svými slovy praktická pozorování. "Trávicí oheň" vlastně znamená jen sílu vylučování žaludečních kyselin, jak to komu dobře tráví. A je pravda, jak popisují, že se síla trávicího ohně liší s denní i roční dobou, v teplých měsících má člověk potřebu jíst spíše lehčí jídla, protože mu trávení těžších věcí tak dobře nefunguje.

čtv 19.04.2012, 06:55

Tú psychiku by som nepodceňovala. Vôbec to nemusí súvisieť so stravou. Psychika robí moc (viem to aj na nepríjemných hemoroidoch, ktoré vlastním ako následok tlaku pri pôrode druhého syna. Ozvú sami vždy, keď mám stres a nemá to súvis s jedlom, je to vyslovene psychické.)
Napokon psychika má významný podiel na rôznych ochoreniach - veď je na to už celý odbor psycho-neuro-imunológia.

+Panda Hodnocení: +1
čtv 19.04.2012, 07:18

(ABCD-a)

Reputace: +830
Mám v pdf knihu Pryč s kyselostí od Kurta Tepperweina... jsou tam dobré postřehy je třeba ale vyzobat, no ostatně tak jako se vším :-)
pokud by byl zájem pošlu Mirkovi na mail nebo mi písněte na SZ svůj mail ...

čtv 19.04.2012, 10:08

Aj ja ju mám kdesi v knižnici. (Aj tú druhú knihu Omladzujúce odkyslenie.) Musím opäť prelistovať. Tak akosi ma to teraz znovu chytilo. Otehotnela jedna známa, čo bojovala so zakyslením a kvasinkami a keď to poriešila, tak aj otehotnela. Aké jednoduché ;-) (Teda, niežeby som chcela byť tehotná :-D ) Len že je to super smer k zdraviu.

čtv 19.04.2012, 10:28

(Mirek, admin)

Renáta píše:
...Len že je to super smer k zdraviu.
Těhotenství? :-? Nejsem si jistý, ale to se mi asi nepodaří dosáhnout, tak to zdravý asi nebudu. :-(

čtv 19.04.2012, 10:37

(Lenka)

Reputace: +839
Já podobnými radami pomohla otěhotnět své skorošvagrové. 14 let nic, přes mé varování podstoupila i hormonálni léčení, a pořád nic. Dva měsíce 2!! odkyselovala, a bylo na cestě mimi. Bohužel zase spadla do buchet a podobného marastu. V těhotenství to ještě držela. Když jí to pomohlo, nechápu, proč u toho nezůstala. Ale já nechápu věcí... Později jsem pochopila, že jí "určitě" zabrala se zpožděním ta hormolěčba... Jo, po několika letech určitě...

+Renáta Hodnocení: +1
čtv 19.04.2012, 11:14

(Mirek, admin)

To nepochopíš, protože jsi nepoznala závislost. Vařená strava vyvolává závislost jako droga, trvá měsíce i roky se z té závislosti vymanit. Psychická stránka závislosti je přitom mnohem silnější než fyzická.

+Renáta Hodnocení: +1
čtv 19.04.2012, 11:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]