Na hlavní stránku  
Právě je pát 22.09.2023, 19:35

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
 Odkaz na příspěvek Jak využít novoluní a úplňky pro svůj duchovní rozvoj

Registrován: ned 26.07.2015, 08:02
Příspěvky: 13

Reputace: +9
NOVOLUNÍ V KOZOROHU 17. LEDNA 2018

Ve středu 17. ledna 2018 ve 3 hodiny 20 minut středoevropského času nastává novoluní. Slunce i měsíc jsou v Kozorohu.

Cyklus Měsíce začíná novem, kdy se nachází mezi Zemí a Sluncem. Osvětlena je jeho odvrácená strana, při pohledu ze Země je tudíž neviditelný. Novoluní je jako semeno zasazené do země. Přestože jej nevidíme, již začíná rašit a sílit a dere se k povrchu, tak, aby se co nejdřív projevilo. Měsíc je nám skrytý. Přesto si již několik dní před Novem uvědomujeme nový čerstvý vzduch a svěží energii, která nás probouzí.

Jak víme, v tomto období k nám přichází energie, která nám přináší nové myšlenky, impulsy a podněty, která o novoluní vrcholí. Zároveň s sebou pokaždé přináší jinou kvalitu – v návaznosti na cyklu roku a znamení, v němž Měsíc i Slunce o novoluní stojí vždy společně, ke které se vážou myšlenky i informace k tématu znamení, ve kterém Měsíc a Slunce stojí a spojují se jejich kvality i síla.

Každé novoluní je tak důležité pro každého z nás vzhledem k těmto specifickým možnostem, a zvlášť pro ty, kteří se v tomto znamení narodili, protože pro ně jde o začátek vlastního ročního cyklu. K tomu, co ve vztahu k novoluní platí pro každého z nás, se tak přidává ještě jejich osobní celoroční téma: to, co jim přichází v tomto období, má pro ně platnost nejenom jeden měsíc, ale až do dalšího novoluní v jejich znamení.

V tomto období se proto doporučuje všímat si (před blížícím se novoluním a zvlášť večer před a v den, kdy vrcholí) všech nových podnětů a myšlenek – jako toho, nám posílá jako svůj dar Vesmír (Bůh) jako informace, inspiraci a nasměrování. Ptát se: jak toho dosáhnu? Co mám pro to udělat? A být otevřený všem odpovědím, ať přicházejí jakkoliv. Před novoluním a v tento den však přicházejí především podněty a témata, to, čemu bychom se nejlépe měli v daném období věnovat.


SYMBOLIKA, TÉMA ZNAMENÍ, VE KTERÉM DOCHÁZÍ K NOVOLUNÍ

Jak už víme, Kozoroh zahajuje nové roční období. Přináší světlo na Zemi. Symbolizuje početí, přiblížení světla, vtělení Světla do energetických struktur Země.
Představuje také možnost volby. Moře anebo souš? Pravá nebo nepravá moc? K Bohu anebo dál od něj? Jsou naše volby svobodné, nebo sebou necháváme manipulovat, zevnitř, z podvědomí a nevědomí, determinují nás traumata a zkušenosti - nebo zvenčí? Vedou nás do větší a větší vnitřní svobody anebo se do něčeho uzavíráme a utíkáme od ní?
A nakolik jsou tyto naše volby skutečně svobodné?

Jeho výzvou je plná integrita: propojení hodnotového vnitřního systému s tím, jak se projevuje ve světě. Integrita: hledat uznání v sobě, ne navenek - skrze vědomí vlastní hodnoty a ceny, kterou v sobě musíme najít, prožít a akceptovat. Svatba přirozené povahy s vnitřní identitou, navenek i uvnitř, absolutní pravdivost, nitro projevené navenek, záření pravdy = integrita, celistvost – nutnost sebepoznání pro to další pokrok na cestě – další rovinu, další úroveň svobody, která se s každým novým sebepoznáním, růstem světla v srdci zvětšuje, roste zároveň s ním.

Nutnou podmínkou svobody je mistrovství samoty: ne nutnost, ale možnost života o samotě, ale nemuset nebýt sám, netrpět, pokud se v samotě – tichu – tmě ocitáme. Být s radostí orlem na obloze, a užívat si svobody, kterou poskytuje, i zrnkem písku, které si je vědomo sounáležitosti a jednoty se všemi ostatnímu, svojí velikost, která je malostí i malosti – velikosti zároveň. Částečně života, která s sobě zahrnuje Vesmír, a s tím i všechny ony netušené možnosti.

Především se v nás však v období Kozoroha se v nás rodí nové světlo.

Nepromarněme ho! Věnujme mu pozornost, lásku a péči jako malému děťátku. Nechme ho růst. Dovolme růst sami sobě.


CÍLEM ZNAMENÍ JE POSTUP PO SPIRÁLE VÝŠ KE SVĚTLU. NAROZENÍ NOVÉ KVALITY SVĚTLA. ALE I INTEGRITA – SAMOSTATNOST – SÍLA – SVOBODA – PEVNOST – NEZDOLNOST.

Podmínkou pro to, abychom dosáhli integrity – celistvosti, vnitřní pevnosti, je hledat uznání v sobě, ne navenek – neměřit se skrze uznání nebo obdiv, ale být svou vlastní mírou. Potřebu obdivu souhlasu, uznání máme jen, pokud nemáme dostatek vnitřních sil a sebe-vědomí. Pokud hledáme uznání navenek, ztrácíme ale i tu jistotu – pevnost, kterou si uvědomujeme, a oslabujeme se, ztrácíme sami sebe víc a víc. Je důsledkem vnitřní nejistoty, pochybností, ne sebe-vědomí. Pokud tuto potřebu máme, je na místě pracovat se sebe-vědomím: vědomím vlastní ceny a potenciálu, který každý z nás v sobě skrýváme nezměrný, a iluze – zranění – trápení – zaměření na kritéria světa –přejatá přesvědčení a předsudky – nám jej jen překrývají.

Nechat narodit se a růst toto mnohdy zapomenuté, utlumené, překryté světlo Rozvzpomenout se.

 Hledat to, co je podstatné a pravdivé, ne, co tak vypadá a co tak posuzuje svět.
 Nepotřebovat nic, než sama sebe
 Plné sebe-vědomí
 Svobodná = vědomá volba (rozpoznání a nepřipuštění manipulací, ať na nás útočí odkudkoli)
 Správné volby: nebažit po moci navenek a dočasném -vnějších úspěších: získat svou vnitřní moc a sílu.
 dostat na po spirále o otáčku výš: nepohybovat se v kruhu
 vyjádřit svoji niternost, hodnotový systém, podstatu – a spojit vnější i vnitřní v jedno: nebýt sám se sebou v rozporu, ale jednotě.

Narodit se jako jednota = pevnost = Pravda. To znamená najít svou vnitřní moc a pravou sílu.


ODPOVĚĎ NA BLIŽŠÍ ZAMĚŘENÍ NOVOLUNÍ NAJDEME PŘEDEVŠÍM V SYMBOLICE STUPŇŮ

Symboly Slunce a Měsíce nám ukazují nám tendence – vlivy, které můžeme očekávat:
Sabiánské: „Poutníci namáhavě stoupají po schodech vedoucích k horskému klášteru. Individuální úsilí potřebné k dosažení velkých výkonů náboženského života či okultních jevů.“.
Hinduistické: „Zvlněná krajina a okraj lesa. Stupeň obhroublosti. Nevrlý a nevyrovnaný charakter, prudkost ve vyjadřování, život v ústraní.“.

Stupně lunárních uzlů a jejich symbolika nám napovídají, odkud kam směřujeme. Z čeho vycházíme, o co se můžeme opírat anebo je třeba zanechat za sebou, a nač se zaměřit:

Pro sestupný dům (východiska, minulost, odkud, co ponechat v minulosti), to jsou tyto symboly:
Sabiánské: „Hlídací pes ochraňuje svého pána při práci.Potřeba ochrany před nepřáteli, když se pozornost soustřeďuje na dílo. Zabezpečení na společenské úrovni.
Hinduistické: „Nemocný muž v posteli s tváří zabořenou do polštářů. Stupeň apatie.
Netečnost, potřeba dlouhého odpočinku..“

Pro vzestupný dům (cíl, budoucnost, k čemu směřujeme/máme směřovat, cíl novoluní, to jsou tyto symboly:
Sabiánské: „Farní sbor se rozléhá kostelíkem. Hluboká hodnota pocitu souznění, která spojuje různorodé povahy oddané stejnému ideálu překračujícímu jejich osobnost.
Hinduistické: „Muž jede na velbloudu, za ním kráčejí služebníci. Stupeň cestování. Schopnost vést armádu nebo obchodní jednání. Osud spjatý s dálkami.“


JAK TOTO NOVOLUNÍ VYUŽÍT

Jak už z předchozího samo o sobě vyplývá, ústředním bodem znamení je narození vnitřního světla – nového děťátka, slavnosti slunovrat a ještě něžněji o Vánocích.

Co můžeme udělat pro to, aby z nás toto světlo co nejvíc zářilo, rostlo, abychom se posouvali ke Svobodě?

Po čem skutečně toužíme? Jaké jsou naše volby? Jaké nás nejvíc posunou k našim skutečným cílům, ať je identifikujeme jakkoli, plně probuzenému vědomí, bytí v Lásce, Svobodě?

Brání nám něco na této cestě? A co s tím? Co dělat nyní, právě teď, třeba jen první krok – velké i vzdálené cíle?

Jsou naše volby svobodné anebo se necháváme ovlivňovat z nevědomí, podvědomí anebo jakkoli zvnějšku? Jak mi spojení s vnitřním světlem pomůže volit skutečně svobodně?

Jsme v souladu navenek se svým nitrem, s tím, co cítíme a jak se projevujeme? A pokud nejsme sami se sebou v jednotě, jak jí dosáhneme? Pokud jsme této naší, malé jednoty dosáhli, jak se víc přiblížíme Jednotě a jejímu zažívání?

Pro ty, kdo se chtějí stravovat pránicky nebo se jinak významně posunout směrem k pránickému způsobu výživy, je to jasný cíl, nakolik si uvědomují svoji volbu.

Nakonec na konci jakékoli duchovní cesty, ať jsou její zastávky a aspekty jakékoli, je plně probuzené vědomí a z něj prýštící Svoboda – absence závislosti i protizávislosti

Život - Láska i Pravda – Maat. Nepotřebovat nic, než sám sebe: žádné opěry. Moci skutečně svobodně rozhodovat – o další cestě – lásce a vztazích: nebýt pot tlakem zranění a závislostí: moci vše, nemuset nic, kromě souladu se svou duší – sebou samotným.

Narodit se jako Jednota = Pevnost = Pravda. To znamená najít svou vnitřní moc a pravou sílu.


Lenka Clara
www.mistosetkavani.cz
www.cesky-pranicky-prechod.cz


+Panda Hodnocení: +1
úte 16.01.2018, 19:02
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Jak využít novoluní a úplňky pro svůj duchovní rozvoj

Registrován: sob 04.11.2017, 08:58
Příspěvky: 104

Reputace: +37
Jsem byl dneska na noční a opravdu, právě v tu dobu jsem byl docela podrážděný (nezvykle). A začal věci vidět docela černě (teď už je to zas OK).

No... , to se mam tedy na co těšit.


Hodnocení: 0
stř 17.01.2018, 10:00
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Jak využít novoluní a úplňky pro svůj duchovní rozvoj

Registrován: ned 26.07.2015, 08:02
Příspěvky: 13

Reputace: +9
ÚPLNĚK SLUNCE VE VODNÁŘI, MĚSÍC VE LVU

Ve středu 31. ledna 2018 ve 14 hod. 28 minut nastává úplněk. Slunce je ve Vodnáři, Měsíc ve Lvu.

Jde opět o superúplněk, jeden z nejsilnějších úplňků v roce, mimořádně již třetí v pořadí. Zároveň jde i o „Modrý Měsíc“, tedy situaci, kdy dochází ke dvěma úplňkům v jednom kalendářním Měsíci. Na opačné straně Země dochází k zatmění, na našem území však není viditelné, a tak se nás přímo netýká.

Úplněk je tou fází solilunárního cyklu, kdy můžeme nejsnadněji dosáhnout osvícení. Měsíc je nejkrásnější. Září skrze tmu podobně jako Slunce na denní obloze. Jeho světlo můžeme využít ke svému prospěchu.

Síla úplňkového Měsíce nám může přinést užitek anebo trápení. Otevírá cestu k naší mysli a podvědomí a tak zatímco nám na jedné straně může (pokud se jeho světlu otevřeme a vítáme jej s přáním jeho sílu a očistnou moc využít), přinášet plnost, projasnění, osvícení a vhled, na druhé straně – pokud máme z něj a ze svých temných, nyní osvětlených zákoutí strach – můžeme prožít mnoho zbytečných trápení.

Na povrch v tuto přichází mnoho věcí do té doby uložených v podvědomí anebo nevědomí. Je možné v tuto dobu prosit o to, aby se vyčistily a prosvětlily co nejvíc anebo na vyčištění nejúspěšněji pracovat.

Můžeme prožít řadu prozření, uvidět mnoho věcí v podstatně jasnějším světle, mohou být uzavřeny různé dohody, je to však doba spíše než prvních myšlenek a nápadů jejích dozrání.

Zatímco při novoluní se síla a kvality Slunce a Měsíce spojují, při úplňku, kdy stojí proti sobě, v protilehlých znameních, kvalita znamení Slunce, osvětlují a dávají sílu tomu, ve kterém stojí Luna: dospěla do bodu, kdy vrcholí jeho síla, a to ve znamení, kde se nachází - a zároveň přebírá nejvíce kvalit znamení, skrze které září Slunce.

Pokud se chceme do významů působení kvalit ponořit hlouběji, je třeba si také uvědomit, že kvality znamení, ve kterém stojí Slunce, se pojí s naším vědomím (podle toho, na jaké úrovni se pohybujeme, tím vnitřním, pravým, zářivým = věděním, anebo tím, co za vědomí považuje „svět“), a Měsíc naše podvědomí a mysl. I tu můžeme používat ke svému prospěchu jako nástroj, anebo být obětí jejích hnutí – myšlenek a emocí.


Tentokrát stojí Slunce ve Vodnáři a Měsíc, jehož živlem je voda, v ohnivém Lvu. Základní kvalitu úplňku tedy udává Lev, kterého zabarvuje - svými kvalitami posiluje a osvěcuje slunce ve Vodnáři.

Lev je ohnivé znamení. Je pro něj příznačná otevřenost, velkomyslnost jako opak úzkoprsosti a malichernosti, kreativita, spontaneita, hravost vřelost a štědrost, síla i vznešenost.

Tématem lva je projevit se ve vnějším světě, projevit a dát plně zazářit své vnější osobnosti. Oslavit život.

Rozvoj ega. Není-li nemocné, umožňuje nám život ve hmotě a projevovat se ve vnějším světě. I proto je důležité, aby všechna naše zranění byla uzdravena: nápomocné nikdy nebude ego nemocné.

Cílem znamení lva je říkat životu ano. Přijetí života je podmínkou přijetím Životem: nemůžeme si přát nechat v sobě vyrůst a plně zazářit nesmrtelnost, a přitom se od jejích projevů odvracet, necítit respekt, nevnímat božskou jiskru ve všech a ve všem stvořeném. Láska k životu.

Výzvou je vznešenost, velkorysost, pokora – která vyrůstá z poznání, a kterou mu umožňuje síla. Moc, kterou má, nepoužívat jenom k prospěchu svému, ale skutečně královsky.

Zbavit se malichernosti, úzkoprsosti, opatrnosti, strachu. Jak aktuální právě dnes, kdy se jako nástroj manipulace a ovládání používá právě strach a naše volby jsou ovlivňovány šířením dezinformací a lží všeho druhu!

Mít radost, prožívat ji, uvolnění sil, potenciálu, který v sobě má a který se může uvolnit a projevit v těle, zrušení blokací, vyléčení traumat a zranění.

Říkat si o podporu a pomoc. Nepředstírat nic sobě ani navenek: nezakrývat svá slabá místa a zranitelnost, přiznat si je a naučit se je vidět. Být sám sebou: být sebou pravdivě, z podstaty, z nitra. Být tady a teď.


Vodnář je vzdušné znamení. Spojené s volností – svobodou - osvobozením, snadností, lehkostí a intelektem. Vodnář se nedrží starých pořádků a nenechá se omezovat ani konvencemi. Je originální a plný invence, přátelský a podporující sjednocování a práci skupin.

Vodnář na nás vylévá energii. Zároveň s ní přichází i inspirace.

Toto znamení nám umožňuje zbavovat se všeho starého a posiluje schopnost komunikace, otevřenosti a přátelství.

Grafické vyjádření znamení - dvě vlnky – lze vnímat nejenom jako vodu, ale i i energii anebo hadi – vědění související s otevřeností našich cest, umožňující přímé nazírání a vhled.

Primárním tématem Vodnáře je svoboda. Dělat si, co chceme nebo k čemu nás vede duše? V čem spočívá svoboda? Odpovědi dáváme podle toho, nakolik žijeme vědomě - stupně probuzení našeho vědomí anebo jeho zastření.

Odolat manipulaci i nátlaku zevnitř i zvenčí – uvidět ji, rozpoznat a vybrat si svou cestu a jít jí – je svobodná volba dospělého Vodnáře.Můžeme svoje volby považovat za svobodné, avšak nikdy takové nejsou, pokud podléháme tomu, co přichází z podvědomí/ nevědomí, vycházíme-li z dezinformací a manipulací, pokud je předurčují-li naše vnitřní zranění, anebo pokud nás motivuje strach.

Jediná svoboda a tedy i svobodné volby prýští z probuzeného vědomí, probuzené duše, obnovené důvěry a spojení jako základního pocitu, který z nás září = poznání a nalezení Domova a jeho přijetí.


Výzvou Vodnáře je služba, a také rozlišení, jaká svoboda je pravá a jaká falešná, do čeho vkládat svou energii a kde jí naopak zbytečně plýtváme, nebo si jí dokonce necháme, někdy nepozorovaně, brát.

Lev má s Vodnářem hodně společného: přinejmenším silnou potřebu a vztah ke svobodě = svobodu jaké ústřední téma. Vodnář osvobozuje: může osvobozovat, pokud jsme nezabředli do vlastních pastí strachu a iluzí. Jeho svoboda se netýká jen individuality, je širší, může se dotýkat společenských změn.

Kvality svobody, podstatu a pravost našich myšlenek, tendencí a přání, můžeme právě nyní nejlépe uvidět.

Obrázek úplňku 31. ledna 2018 znázorňuje dvě cesty – dvě paralelní linie, mezi nimiž to jiskří a spojuje je krom společného prostoru jen velmi málo, zato je v nich hodně napětí.


To nás přivádí i k otázce, na co si při tomto úplňku dát největší pozor?

Stínem Lva může být pýcha, potřeba obdivu a uznání (a tedy i výzva najít tento zdroj sebe-vědomí a sebeúcty sám v sobě, bez potřeby vnějšího zrcadla). Dost síly na to, aby se neobklopoval řvoucím davem ani nepotřeboval skupinu, kteří mu budou kývat a posilovat ho v jeho jistotách a názoru. Stínem Vodnáře je plýtvání, vylévání energie, falešná svoboda.

V tomto období bychom si měli zvlášť dávat pozor na to, abychom žádným způsobem nepodléhali jakékoli sebe-zahleděnosti a pýše, ale otevírali se pravé svobodě, moci a růstu – a dokázali je odlišit od těch falešných. A samozřejmě na emoce, které může přinášet každý úplněk, který nejenom k tomu, co je v nás nejkrásnějšího, ale i potlačeného otevírá cestu.

Emoce (e-motion) v sobě obsahují pohyb. Pohyb kola osudu a následků. Silnými emocemi si do svého života přitahujeme nevědomě mnoho z toho, co bychom třeba jinak ani nepotřebovali odžít, a pokud jsou zásadní, pak předurčujeme i svoje další životy.


Ukázat je to možné na životní cestě, která se ukázala při jedné regresi. Už hledal uzdravení, v životě se mu stále něco opakovalo. Dostal se hluboko do minulých životů. V jednom byl oddaný křesťan, bojoval proti muslimům, kteří okupovali Svatou zemi, Boží hrob, Jeruzalém. V dalším stejně věřící muslim. Bojoval proti křesťanům, kteří ničili a okupovali jeho zem. V každém životě až do první světové války vždycky stál na nějaké straně a proti něčemu bojoval. Původní fundamentalismus se přece jen časem trochu vyčerpal. V tomto životě dostal šanci to uvidět.

Rozdělení na strany soupeřící proti sobě, konflikt, boj, jsou spojeny s prvním stupněm pyramidy, na jejímž vrcholu je sice jednota, ale pro její dosažení musíme nejprve vystoupit právě z těchto schémat rozdělení, konfliktu, boje, a naučit duální síly v nás a tím i ve větším společenství – vztazích, rodině, společnosti - se podporovat a spolupracovat. Vykročit od zuřivé úrovně pubescenta, který si jako dospělý připadá a rád si na to hraje, ale není, k duchovní zralosti.

Pokud se podíváme na sfingu, vidíme tělo lví a hlavu člověka. Znázorňuje naše dvě přirozenosti: zvířecí a lidskou, nižší a vyšší. Ovládne zvíře v nás – emoce – instinkty – pudovost – člověka – anebo se člověk stane mistrem a vydá se ke hvězdám?

Není možné chtít ke světlu, vzestupu vědomí, opravdovosti a Jednotě – a volit tu nejnižší úroveň, podlost, nečestnost, zločin, korupci, úspěch díky dezinformačním kampaním a manipulaci, a podporovat je, a posouvat se na cestě ke Světlu zároveň.

Nejvyšší apel je tady na hledání čistoty a pravdy, světla uvnitř každého z nás, a snaha o oproštění se od všech falešných berliček a iluzí.


Pozor bychom si v tuto dobu měli dávat na pýchu, úniky energie a její vynakládání jakkoli jinak, než je pro nás skutečně osvobozující, posouvající nebo jinak prospěšné, iluze a předsudky, které nám brání v další cestě.

Probudit a posílit v nás však, jsme-l připraveni a otevřeni, může další úrovně vhledů, integrace vnitřní ch zdrojů skutečné moci, pomoci nám v uvolňování pout a nalézání dalšího osvobozování se a úrovní svobody.

Otevřme se osvícení, které přináší –může nám přinést – tento úplněk, tentokrát především v oblasti naší svobody a vnitřní moci, nenecháváme-li se příliš ošálit chytlavými nástrahami emocionálních a jiných pastí, kterých nás nyní obklopuje čím dál víc.

Zboření starých zdí, omezení, která nás duší a ničí, nepotřebných schémat, která nás omezují na cestě a v tom, aby naše duše mohla plně zazářit, předsudků a falešných iluzí a ulpění, které nám mohou stát v cestě. Nových karmických zátěží, pokud se podílíme na posilování oddělenosti a konfliktů nebo šíření nepravdivých informací, ať už se týkají kohokoli.

Zaměřit při meditaci se můžeme úspěšně na všechny otázky, které se týkají svobody, zvláště svobody voleb podle toho nakolik jsou skutečně vědomé, iluzí a pravdivosti, vnitřní integrace a moci, zacházení s vlastní energií, její získávání i využívání.


Na rozlišování
- toho, co je pravé a co falešné,
- kde jsme ulpěli,
- kde hledáme společenství jen proto, abychom se posilovali v přesvědčeních, které pramení ze strachu,
- v kterém setrváváme jen z důvodů souvisejících se strachem a falešnými jistotami
- kdy se obelháváme – a kde jsou skutečné zdroje naší, stability a síly: moci a svobody
- kam dáváme svou energii?
- Na čem ulpíváme, kde se zastavujeme – chytáme do pastí?
- Kde podléháme sebeklamu a pýše?
- Kde a proč se dobrovolně stáváme oběťmi, ztrácíme své světlo, sílu a moc nad svými životy?

Pro kohokoli, kdo chce růst do svobody a osvobozovat se ze starých pout, tím spíše pro ty, kdo se chtějí stravovat pránicky:
- Kde v každém z nás spočívají nejhlubší zdroje pravdy a světla, a jak je oživíme a uvedeme do souladu se svými životy?
- Jak proměníme strach v lásku, abychom ze svého středu mohli zářit do světa – a být svým myšlením i jednáním s tímto světlem, s naší nejniternější podstatou, v souladu?


Odpověď na bližší zaměření úplňku, a tedy i na to, co ještě můžeme využít anebo na co si dát naopak pozor, nacházíme nejvíc jednak v symbolice stupňů, kde stojí Měsíc (mysl, podvědomí):

Sabiánské: “ Bohatá recepce na trávníku osvětleném ozdobnými lucernami. Zábava dospělých podle módy vnucené kulturou. Tvůrčí představivost redukovaná na duchaplná slova.“

Hinduistické: „Statný bílý býk se pase v parku ve stínu velkého stromu. Stupeň nadřazenosti. Klidný Život, zvláště na venkově. Trpělivost a vytrvalost.“

Slunce (vědomí, vědění, síla, jas) :

Sabiánské: „Symbolické stupně vývoje. Na každém je vyšší forma vědomí. Přirozený vývoj druhů a duchovních stavů. Hierarchie celků od atomů po galaxie.“

Hinduistické: „Lev se zuřivě vrhá na mříže klece. Stupeň donucování. Síla a moc, ale člověk je otrokem svých vášní. Omezení.“


Stupně lunárních uzlů a jejich symbolika nám napovídají, odkud kam směřujeme a nač se tedy zaměřit:

Pro sestupný dům (východiska, minulost, odkud vycházíme, případně co zanechat v minulosti), to jsou tyto symboly:

Sabiánské: „Vážený obchodník ve své kanceláři. Neobyčejná přesnost potřebná při organizaci velkých podniků kombinovaná s intuitivním smyslem pro rytmus událostí.“

Hinduistické: „Hinduistické:Kovářská výheň a měch. Stupeň inspirace. Jiskra víry nebo lásky, nadšení a vysoké aspirace.“

Pro vzestupný uzel (cíl, to k čemu směřujeme, na co bychom se měli zaměřit pro budoucnost vyjadřují symboly

Sabiánské: „Po bouři se objevuje jasná obloha. Schopnost oživení po osobní či společenské krizi. Vůle po obnovení. Světlo a tma v duchovním životě.“

Hinduistické : „Beran dupající do země na pusté skále. Stupeň impulsivity. Skvělost v provádění idejí, nadšení a nepokoj. Málo bohatství.“


Využijme superúplňku Slunce ve Vodnáři Měsíc ve Lvu co nejlépe.

Rozhodněme se pro Svobodu, která není možná bez Pravdy, Lásky, Míru, Vyváženosti.

Nenechme sebou manipulovat – nemanipulujme sebou ani my sami.

Buďme svobodní, a ať naší základní volbou je vždy více Světla, Lásky, Míru, Moudrosti!

V tom nám dopomáhej Bůj, naši ochránci a andělé…


Lenka Clara
http://www.mistosetkavani.cz
http://www.cesky-pranicky-prechod.cz


Hodnocení: 0
úte 30.01.2018, 21:23
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Jak využít novoluní a úplňky pro svůj duchovní rozvoj

Registrován: ned 26.07.2015, 08:02
Příspěvky: 13

Reputace: +9
NOVOLUNÍ VE VODNÁŘI 15. ÚNORA 2018 , V 22 HODIN, 8 MINUT

Ve čtvrtek 15. února 2018 v 22 hodin, 8 minut středoevropského času nastává novoluní. Slunce i měsíc jsou ve Vodnáři.

Cyklus Měsíce začíná novem, kdy se nachází mezi Zemí a Sluncem. Osvětlena je jeho odvrácená strana, při pohledu ze Země je tudíž neviditelný. Novoluní je jako semeno zasazené do země. Přestože jej nevidíme, již začíná rašit a sílit a dere se k povrchu, tak, aby se co nejdřív projevilo. Měsíc je nám skrytý. Přesto si již několik dní před Novem uvědomujeme nový čerstvý vzduch a svěží energii, která nás probouzí.

Jak víme, v tomto období k nám přichází energie, která nám přináší nové myšlenky, impulsy a podněty, která o novoluní vrcholí. Zároveň s sebou pokaždé přináší jinou kvalitu – v návaznosti na cyklu roku a znamení, v němž Měsíc i Slunce o novoluní stojí vždy společně, ke které se vážou myšlenky i informace k tématu znamení, ve kterém Měsíc a Slunce stojí a spojují se jejich kvality i síla.

Každé novoluní je tak důležité pro každého z nás vzhledem k těmto specifickým možnostem, a zvlášť pro ty, kteří se v tomto znamení narodili, protože pro ně jde o začátek vlastního ročního cyklu. K tomu, co ve vztahu k novoluní platí pro každého z nás, se tak přidává ještě jejich osobní celoroční téma: to, co jim přichází v tomto období, má pro ně platnost nejenom jeden měsíc, ale až do dalšího novoluní v jejich znamení.

V tomto období se proto doporučuje všímat si (před blížícím se novoluním a zvlášť večer před a v den, kdy vrcholí) všech nových podnětů a myšlenek – jako toho, nám posílá jako svůj dar Vesmír (Bůh) jako informace, inspiraci a nasměrování. Ptát se: jak toho dosáhnu? Co mám pro to udělat? A být otevřený všem odpovědím, ať přicházejí jakkoliv. Před novoluním a v tento den však přicházejí především podněty a témata, to, čemu bychom se nejlépe měli v daném období věnovat.

Zatímco při úplňku, kdy stojí proti sobě, v protilehlých znameních, kvalita znamení Slunce, osvětlují a dávají sílu tomu, ve kterém stojí Luna: dospěla do bodu, kdy vrcholí jeho síla, a to ve znamení, kde se nachází - a zároveň přebírá nejvíce kvalit znamení, skrze které září Slunce, při novoluní se síla a kvality Slunce a Měsíce spojují,
Pokud se chceme do významů působení kvalit ponořit hlouběji, je třeba si také uvědomit, že kvality znamení, ve kterém stojí Slunce, se pojí s naším vědomím (podle toho, na jaké úrovni se pohybujeme, tím vnitřním, pravým, zářivým = věděním, anebo tím, co za vědomí považuje „svět“), a Měsíc naše podvědomí a mysl. I tu můžeme používat ke svému prospěchu jako nástroj, anebo být obětí jejích hnutí – myšlenek a emocí.


SYMBOLIKA, TÉMA ZNAMENÍ, VE KTERÉM DOCHÁZÍ K NOVOLUNÍ

Tentokrát stojí jak Měsíc, tak Slunce ve Vodnáři. Archetypy vodnáře jsou génius, revolucionář, člověk stojící za svou pravdou, prorok, vyhnanec

Grafické vyjádření znamení - dvě vlnky – lze vnímat nejenom jako vodu – energii – vylévání inspirace shora, ale i jako i energii anebo hadi – vědění související s otevřeností našich cest, umožňující přímé nazírání a vhled.

Jak už víme, primárním tématem Vodnáře je svoboda.

V čem spočívá ta naše? V jaké kvalitě a na jaké úrovni se projevuje? Je skutečná anebo jenom zdánlivá? Necháváme sebou manipulovat nebo dokonce manipulujeme sami sebe, nebo vyvěrá z našeho probuzeného zářivého vědomí, naší podstaty?

Spočívá v tom „dělat si, co „chceme“, tedy k čemu nás vedou naše sklony, impulsy z nevědomí, podvědomí, pudy, návyky a závislosti, to na čem ulpíme svou pozorností – anebo k čemu nás vede duše? V čem spočívá svoboda?

Odpovědi dáváme podle toho, nakolik žijeme vědomě - stupně probuzení našeho vědomí anebo jeho zastření.

Odolat manipulaci i nátlaku zevnitř i zvenčí – uvidět ji, rozpoznat a vybrat si svou cestu a jít jí – je svobodná volba dospělého Vodnáře.

I proto se snadno může stát osamělým orlem – vyhnancem – disidentem. Tím, že jde svojí cestou, irituje.

Génialita se vyznačuje schopností myslet nově, podívat se na staré problémy v novém světle způsobem nenaučeným, ale přímo ze zdroje –inspirovaným.

Je tu tedy i výzva přijmout svou neotřelost – genialitu – nekonformnost – inspiraci. Nebát se jít svou cestou, a lišit se.

Být svobodní.

Bezpodmínečně.

Sama jsem kdysi měla nejsilnější zážitek vnitřní svobody právě ve vězení (za básničky kritizující pokrytectví a nepravdivost předchozího režimu, založeného na lži. Jak smutné, že přes všechny ideály spojené s jeho změnou, jsme se dopracovali současného stavu, který už není výsledkem potlačení, ale našich vlastních voleb, včetně vší staré i nové nepravdivosti a lží!).

Můžeme být a zůstat svobodní v každém prostředí, i tom nejnesvobodnějším.

Nikdo a nic nám nemůže vzít vnitřní svobodu, pokud je v nás probuzená a živá, uvědomujeme si ji a uvědomujeme si její cenu. Pokud víme, že sebou nemusíme nechat manipulovat – nikoho, žádným způsobem a žádným prostředím (čím vyšší, tím sofistikovanější – hůře rozpoznatelné působení) a nemusíme přistupovat na pravidla hry, která nám vnucuje a s nimiž se nemůžeme ztotožnit, sdílet nepřátelství, emoce, falešné hodnoty: můžeme zůstat sami sebou.

Proti člověku, který se vydá svojí cestou, může stát „kmenový instinkt“, „kmenová duše“ – jeho dosavadní skupina, společenství se svými pravidly. Odlišnosti se připouštějí jen v těchto mezích. Jakákoli další, zejména ty hrozící opuštěním skupiny anebo příliš velkým vzdálením se od ní, iritují. Jsou důvodem, aby se semkla, a začala osvobozujícího se z pravidel jejího světa, lákat a strhávat zpět.

Vzdalujete se? Hrůza! Udělá všechno, aby vás přitáhla do světa svých mezí a pravidel. Vnímáte její popuzení? Ohrožení jejich jistot, mravouky, vidění světa? Vidíte ten boj? Pokud se chce někdo „trhnout, osvobodit“, ještěři z hlubin zaútočí vždy. Někdy jde jen o projev strachu. Někdy mohou mít velmi laskavou podobu. Často si jejich nositelé neuvědomují jejich povahu. Volání „nechoď pryč, nevzdaluj se mi, buď tady se mnou, nerozumím ti“! Je-li za tím jakýkoli hezký vztah, může stačit uklidnění, komunikace, ubezpečení. Pokud potřeba ovládání, nepřistoupit na ně.

Aby Vodnář překoval nátlak, který vyvíjí společnost - nátlak přizpůsobit se jejím zavedeným zvykům a pravidlům chování musí si vypěstovat absolutní oddanost pravdě, v níž není žádný prostor, pokud jde o esenciální věci, pro žádné kompromisy.

Kdysi mě StB ve vězení nutila ke spolupráci anebo k tomu, abych se alespoň stáhla do ústraní. Odmítla jsem podepsat nejenom spolupráci, ale i povinnost mlčenlivosti o tom, že se o to StB pokusila. Nebyla v tom ale žádná odvaha, pokud vím – jen vědomí, že kdybych ucouvla o krok, ztratila bych sama sebe. Zabila část své duše. Něco v sobě bych zabila. To byl přesně ten stav vodnářského vědomí, kdy kompromis s pravdou není na seznamu voleb: naprosto nepřipadá v úvahu. Zhroutil by se celý (váš) svět. Vaše identita, ale nejenom pokud jde o osobnost, i vaše vnitřní světlo, podstata, zářivost.

Uvědomění si já nemusím (i když za to zaplatím) a „já mohu“, pokud „Jsem, který jsem.“ V souladu navenek i uvnitř.

Pokud pro mne má svoboda tuto cenu. Musí mít, pokud ji chci dosáhnout, musím si ji i vážit, a rozpoznat, co je pravé a falešné.

Toto znamení nám umožňuje zbavovat se všeho starého. Posiluje schopnost komunikace, otevřenosti a přátelství. Jde svojí cestou, svébytně, nepopírá-li samo sebe.

Můžeme svoje volby považovat za svobodné, avšak nikdy takové nejsou, pokud podléháme tomu, co přichází z podvědomí/ nevědomí, vycházíme-li z dezinformací a manipulací, pokud je předurčují-li naše vnitřní zranění, anebo pokud nás motivuje strach.

Jediná svoboda a tedy i svobodné volby prýští z probuzeného vědomí, probuzené duše, obnovené důvěry a spojení jako základního pocitu, který z nás září = poznání a nalezení Domova a jeho přijetí.

Výzvou Vodnáře je svoboda. Rozlišení, jaká svoboda je pravá a jaká falešná, do čeho vkládat svou energii a kde jí naopak zbytečně plýtváme, nebo si jí dokonce necháme, někdy nepozorovaně, brát.

Splynutí se svou podstatou – zářivé vědomí – jediná vůle namísto duální „ať moje a Tvoje, vše přesahující Vůle jsou jediní. „ Jednota, sjednocení s Vesmírem a možnostmi, které nabízí.

Skutečná, nejvyšší svoboda sebepoznání „já nemusím“. Já mohu. Jsem, který jsem.

Pokud to připustíme.


CÍLEM ZNAMENÍ JE SVOBODA.

Porozumění svobodě i vztahu svobody, pravdy a služby a svobody a odpuštění. Svoboda vyššího řádu, než jsme dosud poznali a zažívali. Osvobození.

A také pevné a jasné vnitřní vedení – vyšší vedení - inspirace. Přijetí inspirace. Otevření se, volání po ní a vyšším vedení.

Odpuštění – nejenom těm, kterým něco zazlíváme, ale i sobě, je podmínkou k tomu abychom vytvořili prostor pro nové, co do něj může vstoupit – stejně jako uvolnili pouta, kterými se – jsme-li ve vztazích viny – křivdy – neodpuštění – svazujeme a držíme v šachu navzájem (anebo těmito myšlenkami a pocity držíme v šachu sami sebe). Ještě jednou se dnes zmiňuji o vězení: právě tam jsem si uvědomila, že jsou mnohem horší ta, která si vytváříme sami, ať už neodpuštěním, myšlenkami odplaty – anebo tím, že uvěříme, že něco neumíme, nejsme schopní – zpívat, tančit, malovat, nemáme důvod k radosti, život je jen utrpení – a pokud chci dojít do království Božího, musím se řídit dogmaty (stejně jako to, že to je podstata náboženství). Cokoli, co si necháme vnutit, čemu uvěříme, co přijmeme jako svou realitu nebo si necháme vnutit jako „pravdu“, přestože jen někdo vytuneloval pravý význam toho, o čem hovoří, ukradl ho, je horší: protože na rozdíl od cely, i když máte hlad, je vám zima, nevíte, co s vámi bude a jak přežijete, až vás pustí, je to vězení, ve kterém nezažíváte vnitřní svobodu.

Služba, pomoc a vzájemnost jako smysl

Co Vodnář získává, moudrost, poznání, vědění, předává, vylévá ze svých bezedných nádob těm, kdo jsou na nižších úrovních a volají po nich.

Ve starém Egyptě se ke jménu faraona vždy připojovaly znaky včela a papyrus. Papyrus znamená prastarý původ, spojení s předky, moudrost, zachycování moudrosti. Linii světla, která se ubírá skrze čas. Včela symbolizuje službu, pracovitost, nadřazování zájmů celku nad svými vlastními, ale i alchymickou přeměnu – transmutaci. Přeměnu toho, co je pozemské, světské, v nebeské. Toho, kdo umí proměňovat pozemské v božské: nektar květů v med – sladkost – božskost, a zároveň léčivý, uzdravující prostředek.

Cílem znamení je i porozumění tomu, že pokud chceme dosáhnout osvobození (osvícení, realizace) jen sami pro sebe, užitek je pro nás sice velký, ale zároveň také vždy jen dočasný - do okamžiku, než pochopíme, že celý Vesmír je založen na vzájemné pomoci (ačkoli, pokud jsme porozuměli Lásce, nebo Jednotě, víme to už pradávno): dokud myslím jen sám na sebe, nikdy nedosáhnu trvalého vítězství. Není moudrost a velikost bez pokory, a stejně tak ani neexistuje Láska, která neposkytuje péči. A právě láska v nás roste víc a víc, pokud se probouzíme.

Stinnou stránkou Vodnáře, tím, nač by si měl dát pozor, a tím, nač bychom si měli dávat pozor i my v tomto období, je

- ulpění na přesvědčení, které považuje za jedině správné - předsudky a soudy, jako opak génia a svobody, namísto otevřenosti dogmatismus, namísto plynutí, rigidita a jenom jiná forma vězení
- převzetí konvencí, většinových názorů – třeba pro nedostatek síly. Nemusí vzdorovat, život je snadnější, nečelí odporu, neirituje - ale ztratí sám sebe: svoje světlo. Malá smrt duše - zadušení. Zaprodání sebe sama, jidášství na sobě: Vědomě – nevědomě…
Zdroji naopak mohou být vědomí samo, zakotvení v sobě. Opravdovost – pravdivost – autenticita pramenící v duši. My sami, naše s-vědomí svou mírou správnosti, Inspirace = spojení se Zdrojem. Splynutí s vlastní božskostí, její poznání. Poznání vnitřních zdrojů, podstaty, krásy.


JAK TOTO NOVOLUNÍ VYUŽÍT

Jako vždy věnujeme velkou pozornost všem podnětům a myšlenkám, které v tomto období přicházejí. Meditaci můžeme zaměřit na myšlenky svobody v našich životech, osvobození – uvolnění pout a všeho, co tomu stojí v cestě.

- Jak se osvobodím? Jak dosáhnu svobody?
- Co zakrývá moje světlo, božskou jiskru, zářivé vědomí?
- Jak se těchto nánosů – závojů – štítů – zbavím?
- Co je to, co mi brání vidět svobodně = pravdivě?
- Kde se nechávám ovlivňovat z nevědomí?
- Kde ovlivňuje moje volby strach?
- Co mi brání být ve svém středu a čerpat porozumění a pravdivost ze své moudrosti?
- Co mi ubírá svobodu a co ovlivňuje moje volby?
- Co se mnou manipuluje a jak a kdy já manipuluji sám sebou ?
- Jaká vězení jsem si vystavěl a proč?
- Kde sám sobě anebo komukoli jsem něco neodpustil?

Otevřít se přijetí – sebepřijetí – smíření – uvolnění a rozpuštění pout.

Pro ty, co se chtějí stravovat pránicky, jde o velkou výzvu. Je důsledkem naší cesty, a přitom nám umožňuje rozvíjet svobodu a dál do ní růst. Objevujeme její další úrovně.

Vyléčit všechno, transformovat, rozpoznat všechna vězení i pasti na cestě, všechno, co se nám snaží brát energii, vyvoláváním nenávisti, strachu, nepřátelství, umělým vytvářením stran a příkopů, je výzvou Vodnáře. Bez toho není, neexistuje pravá svoboda. Podívejme se na všechno a na všechny, kdo s námi takto manipuluje, odebírá nám energii a vystupme z těchto sítí a kol.

Rozhodněme se pro Svobodu, která není možná bez Pravdy. Obojí je dědictvím každého z nás, a všichni je také ve svém nitru známe, a nemůžeme zaměnit – pokud si nevybereme lež, iluze, sebeklam, strach namísto Lásky, sebezotročení namísto Svobody.


Lenka Clara
http://www.mistosetkavani.cz
http://www.cesky-pranicky-prechod.cz

ODPOVĚĎ NA BLIŽŠÍ ZAMĚŘENÍ NOVOLUNÍ NAJDEME PŘEDEVŠÍM V SYMBOLICE STUPŇŮ

Symboly Slunce a Měsíce nám ukazují nám tendence – vlivy, které můžeme očekávat:
Sabiánské:
„Na zimu ořezaný velký strom. Inteligence jako schopnost adaptace na rytmus přírodních událostí. Předvídavost a jasnovidectví“.
Hinduistické: „Číše, karty a kostky. Stupeň vydírání. Nebezpečí rozmařilého a neuspořádaného života, morální slabost“.

Stupně lunárních uzlů a jejich symbolika nám napovídají, odkud kam směřujeme. Z čeho vycházíme, o co se můžeme opírat anebo je třeba zanechat za sebou, a nač se zaměřit:

Pro sestupný dům (východiska, minulost, odkud, co ponechat v minulosti), to jsou tyto symboly:
Sabiánské: „Dvě nerozlučná mláďata vrkají v hnízdě na plotě zahrady. Inteligence spojená sama se sebou. Zážitek dokonalé harmonie.“
Hinduistické: „Loď na moři za slunného dne s napjatými plachtami. Stupeň hojnosti.
Podnikavá a dobrodružná povaha, kosmopolitický a vrtkavý duch.“

Pro vzestupný dům (cíl, budoucnost, k čemu směřujeme/máme směřovat, cíl novoluní, to jsou tyto symboly:
Sabiánské: „Na bulváru zaplněném tleskajícím davem se odehrává velká neoficiální podívaná.Je třeba kolektivním emocím umožnit vzájemnou konkurenci a svobodné vyjádření v tradičním rámci.“
Hinduistické: „Postava podobající se Slunečnímu Andělu (Michaelovi) a bijící o zem hrotem ohnivého meče. Stupeň nadřazenosti. Ctižádostivost, síla schopnost působit na lidi i události.“


Hodnocení: 0
stř 14.02.2018, 22:50
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz